Zlaté časy českého hokeje v muzeu Grévin

Muzeum voskových figurín Grévin Praha, to je rozmanitý svět nečekaných setkání významných osobností z historie, šoubyznysu, umění nebo politiky. Figuríny z vosku v autentickém prostředí dotvořeném kulisami, hudbou a rekvizitami vypadají jako živé! Kam jinam se vypravit, když se chcete ocitnout v době Marie Terezie nebo pohlédnout do tváře slavným literátům, jako je Franz Kafka, Bohumil Hrabal nebo Karel Čapek?  

Zábavné i poučné interaktivní prohlídky pro školy

Muzeum Grévin pro střední, základní a mateřské školy připravuje interaktivní prohlídky s průvodcem, které jsou vždy přizpůsobené věku žáků. Průvodci muzea vás a vaše žáky provedou tematickými okruhy podle vašeho výběru. Během výletu si prohlédnete celé muzeum, dozvíte se něco o jeho historii, seznámíte se s procesem výroby voskové figuríny a pomocí lektora pak také s postavami, které spadají do vašeho výukového programu. Průvodci poutavě vyprávějí o postavách a historických okolnostech, ve kterých osobnosti žily nebo stále žijí. Na konci expozice se pak ocitnete v ateliéru, kde si školáci mohou na počítači vytvořit vlastní figurínu ve 3D a výsledek si poslat na svůj e-mail. Můžete si být jistí, že se žáci nebudou nudit a nebudou zlobit ani vyrušovat.

 

Originální interaktivní výstavy

Grévin kromě stálé expozice a školních prohlídek připravuje i dočasné interaktivní výstavy. A protože jsme národem hrdých sportovních fanoušků a letos v únoru uplyne dvacet let od fenomenálního úspěchu českého hokejového týmu na Zimních olympijských hrách v Naganu, muzeum Grévin přichystalo zajímavou výstavu Zlaté časy českého hokeje. Originální výstavě, která představuje nejdůležitější momenty v historii tohoto Čechy velmi oblíbeného sportu a není určena jen skalním fanouškům hokeje, je až do konce května zasvěcena grévinská Svatyně sportu.

 

Kam na prima hokej

Do svatyně vstoupíte jak jinak než hokejovou bránou, za níž se otevírá malý svět českého hokeje, ozvláštněný o spoustu zajímavostí. Prohlédnete si nejen unikátní výstavu fotografií reprezentačních týmů za posledních sto let, ale také se dozvíte, v jakém dresu hrál český národní hokejový tým v roce 1911. Spolu s voskovými hokejovými hvězdami se ocitnete přímo uprostřed vřavy tohoto oblíbeného sportu a díky unikátní výstavě více než 70 dobových fotografií nahlédnete pod pokličku hokejového sportu. Dozvíte se mimo jiné i to, jak se během dvacátého století vyvíjela hokejová výstroj nebo že hokejisté hráli dlouhá léta v kraťasech, baretech a šálách. Skvělý sportovní fotograf Jiří Koliš, který muzeu Grévin sbírku zapůjčil, nejen fotografuje, ale také sbírá historické fotografie a je velkým znalcem hokejové historie, z níž výstava mnohé prozradí. Jeho snímky teď zdobí grévinskou síň sportovní slávy a budí v nás vzpomínky na „turnaj století“ v Naganu, který byl zlatým písmem zapsán nejen do sportovních ročenek, ale i do české historie: náměstí plná nadšených fanoušků, stovky lidí čekajících na ruzyňském letišti, slavná tisková konference na Žofíně a všudypřítomná hrdost a pýcha na naše mužné hokejové idoly.

 

„Až bude někdo Haškovi tesat sochu, musí ho vyobrazit v rozkleku…“

… zní slavná „hláška“ Roberta Záruby z Nagana. Hokejový komentátor měl o tom, jak by měla socha Dominika Haška vypadat, naprosto jasno. A jak ho ztvárnili v pařížských ateliérech pro muzeum Grévin Praha? Přijďte se podívat. Hned vedle jeho voskového dvojníka uvidíte další legendu – útočníka Jaromíra Jágra, posledního z naganských hrdinů, který se aktivně věnuje hokeji. Toho najdeme v rozstřelu s kanadskou legendou Waynem Gretzkym. Obrázek Gretzkyho, kdy smutně gratuloval Jaromírovi Jágrovi v bitvě o semifinále ZOH 1998 a polykal hořké slzy, se vryl do paměti snad každému, kdo turnaj mezi Českou republikou a Kanadou sledoval.

Kdo si hraje, nezlobí?

Podaří se vám vstřelit gól Dominiku Haškovi? Vyhrajete společně s Jaromírem Jágrem buly nad Waynem Gretzkym? Kromě jedinečné možnosti vyfotit se s voskovým Jardou Jágrem přímo v akci, vyzkoušet si hokejový trenažér a vstřelit branku Dominátorovi, jednomu z nejlepších brankářů všech dob, je k dispozici pro všechny návštěvníky i stolní hokej. Přijeďte si se třídou zaskórovat!

 

Pražské legendy ožívají

V muzeu Grévin se dozvíte také mnohé o české historii a pražských legendách. Od 5. dubna v muzeu Grévin pražské legendy ožívají! Chcete na vlastní oči spočinout naproti tajemnému Golemovi a jeho tvůrci Rabi Löwovi? Chcete se seznámit s Šárkou, Brunclíkem, Faustem nebo kouzelníkem Žitem? Naplánujte třídní výlet na duben.

 

Více informací o výstavě najdete na http://www.grevin-praha.com/cz.

 

 

Zanechte komentář