Cisco pomáhá školám vyučovat na dálku

 

Ivan Sýkora, odborník na vzdálenou spolupráci z technologické společnosti Cisco, v rozhovoru popsal, jak v praxi probíhá vyučování na dálku a na co by se školy měly především zaměřit.

Když se jako expert na technologie podíváte na současnou situaci, jak podle vás školy zvládají výuku dětí na dálku?

Myslím, že současná situace zaskočila všechny – jednotlivce, firmy, organizace a samozřejmě i školy. V posledních týdnech se pravidelně potkávám s učiteli, pro které třikrát týdně organizujeme online webináře a radíme jim, jak co nejlépe využít ve výuce technologie. A jsem nadšený, jak novou situaci zvládají, jak si dokážou poradit, hledají cesty. Pro řadu učitelů je to něco nového, co se sami učí, a já k nim mám obrovský obdiv!

Jakou máte z webinářů odezvu, co učitele nejvíc zajímá?

Když přišlo uzavření škol, tak v první chvíli každý řešil situaci po svém. Někdo rozeslal žákům domácí úkoly mailem, někdo přes zprávy na mobilním telefonu, někde se zadání kopírovalo na papír. V posledních týdnech je vidět, že celá věc dostala řád a školy a učitelé vědí, že je potřeba se žáky udržet pravidelný kontakt. A ten neudržíte, když si jenom píšete mailem. Proto je vidět velký zájem o komunikaci přes videokonference, a na jejich efektivní užívání se naše webináře zaměřují.

Kromě odborné podpory jste školám přímo nabídli možnost zadarmo využívat vaše videokonference Cisco Webex. Kolik škol této nabídky využilo?

Hned jak bylo vidět, že školy, firmy i další organizace potřebují pomoct se vzdálenou komunikací, nabídli jsme jim možnost použít Cisco Webex zdarma. Kouzlo tohoto nástroje spočívá v tom, že se stačí zaregistrovat na webu, stáhnout si do počítače aplikace Webex Meetings a Webex Teams a můžete okamžitě fungovat. Školy a učitelé mohou získat bezplatnou licenci pro vzdělávací účely na webu https://www.webex.com/webexremoteedu.html. Takže my ani o všech školách nevíme, protože se na nás nemusejí obracet, žádat o aktivaci služby, něco objednávat… Můžou si otevřít virtuální třídy okamžitě. Nicméně podle zájmu o naše semináře (na každém je okolo stovky lidí) usuzuji, že naše nástroje používají už stovky škol po celé republice.

Říkal jste, že videokonference pomáhá udržet kontakt. Proč je to podle vás důležité?

Díky videokonferenci vzniká skutečná virtuální školní třída. Učitel vidí všechny děti před sebou na obrazovce a hned pozná, kdo se soustředí, kdo výklad chápe nebo kdo potřebuje podrobnější vysvětlení. Neverbální komunikace má velký význam v našem každodenním kontaktu, nelze se jí zbavit. Navíc komunikační řešení Cisco není jen videokonference, ale kompletní sada nástrojů pro vzdálenou spolupráci a výuku.

 Jaké nástroje to jsou?

V aplikaci Cisco Webex Teams si učitel nejprve otevře virtuální třídu. To je skupina všech žáků nebo studentů, jakási virtuální místnost, ve které mohou mezi sebou komunikovat, sdílet informace nebo pokládat dotazy. Před zahájením výuky, v jejím průběhu nebo po jejím ukončení.
Výuka probíhá formou videokonferencí, kde na straně žáka nebo studenta stačí jen počítač s připojením k internetu a aplikací Webex, která je volně ke stažení z našeho webu. Na straně učitele je možné k systému připojit digitální tabuli – whiteboard – a kreslit nebo jinak graficky doprovodit svůj výklad.
Po výuce je lze opět prostřednictvím Webexu poslat učiteli vypracované úkoly a on je ohodnocené pošle zpět. Všechny dokumenty související s výukou jsou tak přehledně shromážděné na jednom místě, kde zároveň probíhá komunikace přes textové zprávy nebo přes video. Díky tomu je ve všem pořádek.

Jsou data studentů v bezpečí?

Cisco Webex je nástroj, který využívá 95 % firem z žebříčku Fortune 500, tedy těch největších firem na světě. Důvodem je to, že u nás stavíme bezpečnost na první místo. Ani školy, ani firmy, ani veřejné instituce nemohou fungovat tak, že když potřebují pracovat na dálku, tak kvůli pohodlí použijí něco, co je sice snadno ovladatelné, ale je to méně bezpečné. My takové kompromisy neděláme. Cisco Webex je od základu zabezpečený a veškerá komunikace v něm je šifrovaná. I v současné náročné době je třeba dbát na ochranu osobních údajů žáků nebo dat, se kterými pracuje škola.

Jak dlouho myslíte, že budou školy ještě potřebovat technologie pro vzdálenou výuku?

Já pevně věřím, že moderní technologie už ve školách zůstanou. To není řešení jen po dobu krize, že bychom se potom vrátili do starých kolejí. Já od učitelů pravidelně slyším, že když se s technologiemi naučí pracovat, je to pro ně přínos, ulehčení práce, zjednodušení. Není to jen řešení nouzového stavu, ale proměna toho, jak přistupovat k výuce.

Pokud si učitelé nebudou vědět rady s technologiemi pro virtuální výuku, kam se mohou obrátit?

Na webové stránce https://www.webex.com/webexremoteedu.html jsou návody pro školy a učitele, jak začít s virtuální výukou, pro IT specialistu školy, jak vše nastavit, i pro žáky a jejich rodiče, jak řešení využívat.

Pokud školy potřebují osobní podporu nebo radu, mohou kontaktovat náš tým pomocí e-mailu webexcz@cisco.com. A doporučuji také naše webináře, které se konají v pondělí a úterý pro začátečníky, ve čtvrtek pak pro ty, kdo už Cisco Webex zvládli a chtějí používat pokročilejší funkce.

Webináře jsou dostupné online pomocí následujících odkazů, které jsou platné vždy v době, kdy se webinář koná:

Pomoc školám nabízejí také kolegové z firmy IBM, kteří jako dobrovolníci pracují na dálku ze svých domovů a pomáhají učitelům se zaškolením, aby mohli Cisco Webex co nejlépe využít.