PŘIHLÁŠENÍ
REKLAMA


reklama

Školství doplatí na absurdní politické divadlo

Nestačíme zírat, co se to na mocenských výšinách v současné době děje. Politické tanečky maskující předčasně zahájený předvolební souboj nabraly čardášové tempo.

To, co začalo poměřováním sil dvou lídrů koalice, vyústilo v naprosto nesmyslné odstoupení ministryně Kateřiny Valachové, jedné z nejpracovitějších osob na tomto postu. Ani se mi tomu nechce věřit a moc by mě zajímalo, co se stalo to odpoledne, kdy během dvou hodin došlo u ministryně ke změně názoru od – budu bojovat a neodstoupím – až po – nechci dávat protistraně munici k odstřelování sociální demokracie. Prokazovat takovou noblesu politické kultury v prostředí, kde ministr financí rozmnožuje miliardy ve svých podnicích využíváním daňových optimalizací a norem na hraně zákona a nepovažuje to za neslučitelné se svou funkcí, je házení pověstných perel. Je pravda, že kontrast v chování ministryně Valachové a ministra Babiše je nepřehlédnutelný, zvlášť pro ty, kteří ho viděli ve sněmovně ječet jako dítě v období vzdoru: „Neodstoupím, ani kdybyste mě zabili, tak neodstoupím…“ Málem by ho jeden politoval za ten bezmezný vztek na situaci, kdy by snad o něm a jeho neomezené moci měla rozhodovat jakási politická korektnost. Zvlášť když se cítí podpořen dalším egocentrickým klaunem, který žongluje s jeho odvoláním a popírá přitom nejen ústavní zákon, ale i zdravý rozum. Ale o to víc ministr Babiš v tuto chvíli ztrácí body. Svědčí o tom i bohatá účast na narychlo svolaných protestních shromážděních, která minulou středu naplnila náměstí velikých měst.

Ale vraťme se ke školství. Je mi ho líto, protože mělo konečně po letech šéfa, který ví, co dělat, jak to dělat, a měl schopnost dotahovat věci k úspěšnému závěru. Mnohokrát jsem za uplynulé měsíce ocenila schopnost, pracovitost a energii Kateřiny Valachové. Nekompromisně vyčíslila finanční dluhy, které se ve školství léta neřešily. Stanovila počet chybějících miliard a pro školský rozpočet je vybojovala. Učitelé již loni dostali výrazně přidáno a po další tři roky byl nastaven směr zvyšování platů. Pojmenovala i fakt, že školství zatím žije na úkor platů učitelů, že je to nestydaté a bude to aktivně měnit. Navykla školský terén na to, že co řekne, to skutečně platí.

A mě opravdu mrzí, že vzhledem ke kroku, který minulý týden učinila, se už pracovníci škol nebudou podílet na jejích dalších úspěšných činech.

Zlata Šťástková