PŘIHLÁŠENÍ
REKLAMA


reklama

České školství nemůže na peníze stále jen čekat

Prázdniny jsou za námi a s nimi skončil i letní poklid. České školství vstupuje do bouřlivé kapitoly, která je o to napjatější, že zbývá jen několik týdnů do parlamentních voleb. Příští dny ukážou, nakolik se promění v realitu sliby politiků týkající se zlepšení platových podmínek učitelů a dalších pracovníků ve školství.

Na konci srpna vydalo ministerstvo školství prohlášení, v kterém se připomíná, že při vyjednávání o státním rozpočtu na příští rok navrhovalo, aby 1,76 miliardy korun původně určených na kariérní řád učitelů bylo pro příští rok využito na zvýšení platů učitelů. V době jednání byl tento požadavek odmítnut s tím, že ministerstvo financí navrhovalo tyto peníze rozdělit na mandatorní výdaje, například na společné vzdělávání, růst výkonů spojený s rostoucím počtem žáků nebo na kompenzace soukromým a církevním školám.
Situace se od té doby posunula ve vývoji. Peníze pro školství se staly jedním z hesel, kterým se najednou ohání nejeden politik při formulaci svých slibů. Ministerstvo školství nadále tvrdí, že hodlá pro pedagogické i nepedagogické pracovníky při jednáních s vládou slibované peníze získat.
A samotní zaměstnanci škol společně se školskými odbory chtějí ještě víc. Své hlavní cíle demonstrovali na pátečním setkání v pražské Betlémské kapli, na kterém historicky poprvé společně vystoupili představitelé školských odborů, profesních asociací ve školství a reprezentanti vysokých škol, aby vyjádřili nespokojenost se současným stavem ve školství.
Na pět stovek účastníků jasně podpořilo požadavky školských odborů, aby byly platy pedagogů zvýšeny o 15 procent již od letošního listopadu a aby byl o 4,5 miliardy posílen rozpočet vysokých škol.
Pokud nenajde vláda v příštích dnech cestu, jak zajistit navýšení rozpočtu pro školství, jsou odbory rozhodnuty vyhlásit stávkovou pohotovost, která by měla upozornit na neudržitelnou situaci ve školství. A také na to, že pedagogy už nebaví být jenom bezvýznamným kolečkem v soukolí české politiky.

Romana SLANINOVÁ