PŘIHLÁŠENÍ
REKLAMA


reklama

Školství musí zůstat ve vládním programu na čelním místě

Školské odbory od budoucí vlády očekávají, že ve svém programovém prohlášení uvede konkrétní kroky, které povedou k růstu rozpočtu školství.

Trvají na zvyšování platů učitelů, které by podle nich v dalších letech měly dosáhnout alespoň padesáti tisíc korun, i nepedagogických pracovníků ve školství. Do regionálního školství by podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka mělo jít v příštích letech zhruba deset miliard korun ročně na navyšování platů učitelů i nepedagogických pracovníků.

Učitelům by se podle něj mělo přidávat na platech víc, aby průměr jejich platů oproti ostatním profesím ve veřejné správě vzrostl. Další čtyři miliardy navíc by podle šéfa vysokoškolských odborů Petra Baierla měly v příštích letech jít každoročně do vysokého školství.

Nová vláda by podle odborářů měla potvrdit, že školství je pro ně prioritou. „My bychom byli velmi rádi, aby už ve střednědobých rámcích rozpočtu bylo zvyšování platů ve školství zakotveno. Abychom nemuseli každý rok o platech stále vyjednávat tak, jako to bylo v letošním roce, a nemuseli přistupovat k razantnějším akcím, jako je stávková pohotovost i stávka,“ řekla místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.

Školské odbory připravily petici za další zvyšování platů učitelů, která se před dvěma týdny začala podepisovat. Apelují v ní na budoucí vládu, aby zajistila peníze na platy ve školství a financování školství bylo srovnatelné s vyspělými zeměmi EU, které dávají do tohoto rezortu průměrně šest procent HDP ročně. Petici odbory koncem října rozeslaly do škol a chtěly by, aby je podpořila i veřejnost. Podpisy budou sbírat do 1. prosince. „Chceme, aby už petici mohla projednávat nově ustavená Sněmovna,“ dodala M. Seidlová.

Platy učitelů by měly v roce 2020 podle odborářů dosáhnout 130 procent průměrné mzdy. V současné době, kdy byla průměrná mzda na konci pololetí 29 346 korun, by to znamenalo asi 38 150 korun. Polovina pedagogů na prvním stupni základních škol má plat pod 29 671 korun, medián jejich kolegů na druhém stupni a středních školách byl o 11 korun vyšší.

red