Čeští a slovenští žáci si v průběhu pandemie změří síly v učení jazyků

 

Školy můžou zapojit svoje žáky do celonárodní online jazykové soutěže Podzimní WocaBee šampionát do 6. listopadu.

Školy a učitelé cizích jazyků můžou v těchto dnech přihlašovat svoje třídy do unikátní soutěže v učení cizích jazyků. Soutěž Podzimní WocaBee šampionát je určena pro žáky všech ročníků základních a středních škol, kteří studují jakýkoliv cizí jazyk. Soutěž se uskuteční online v aplikaci na učení slovíček WocaBee, a kritériem hodnocení bude pilnost v procvičování slovní zásoby. Třídy budou soutěžit od 9. listopadu v okresních a krajských kolech, po kterých bude následovat celočeské kolo a unikátní česko-slovenské finále. V současném náročném období je tak online šampionát vynikajícím nástrojem na motivaci žáků i při distančním vyučování.

Aplikace na učení cizích slovíček WocaBee se na českých školách používá již třetí školní rok. Funguje velmi jednoduše – učitelé zadávají do aplikace balíky slovíček, které se mají žáci naučit a doma procvičovat. Aplikace se neinstaluje, funguje online na jakémkoliv zařízení – na počítači, mobilu i tabletu. Učitelé i žáci aplikaci mimořádně ocenili zejména na jar tohoto roku v období distančního vzdělávání, kdy ji vyzkoušelo celkově až 300.000 žáků. Až 98 % učitelů cizích jazyků následně v průzkumu* uvedlo, že s aplikací si žáci zlepšili svoje vědomosti. V průběhu uzavření škol se žáci s WocaBee naučili v průměru 180 nových slovíček, což je výborný výsledek i v průběhu běžné výuky.

Soutěž Podzimní WocaBee šampionát, která v aplikaci startuje 9. listopadu, je určena pro studenty všech cizích jazyků. Kritériem hodnocení v soutěži jsou tzv. WocaPoints, tedy body, které žáci získávají v aplikaci za procvičování slovíček. Právě WocaPoints jsou pro ně velmi motivující – je to jako počítačová hra, při které se však učí do školy. Žáci můžou slovíčka procvičovat i nad rámec svých domácích úkolů, čímž získávají další body za procvičování.

Žáky v soutěži nebudeme a ani nemůžeme hodnotit podle konkrétních vědomostí. Hodnotíme jejich píli v procvičování slovíček, která v konečném důsledku znamená zlepšení vědomostí a známek,“ vysvětluje Michal Ošvát, mladý programátor, který je autorem aplikace WocaBee.

Okresní kola soutěže odstartují 9. listopadu, vítězové postoupí do krajského a následně celočeského kola. V každém kole vítězí třídy, které dosáhnou nejvyšší průměr WocaPoints na žáka. Vítěze celonárodní soutěže, nejusilovnější studenty jazyků v České republice, tak poznáme před koncem listopadu.

Pilotní ročník šampionátu s WocaBee se uskutečnil v České republice a na Slovensku již v minulém školním roce. Do soutěže se na podzim 2019 na Slovensku zapojilo asi 8.000 žáků z 552 tříd. V České republice se soutěž uskutečnila na jar, již během pandemie, a účast dosáhla až 25.000 žáků. V letošním šampionátu předpokládají organizátoři celkovou účast až 40-50 tisíc žáků z obou krajin. „V tomto školním roce jsme se rozhodli obě soutěže propojit prostřednictvím unikátního česko-slovenského finále. Vítězové z České republiky si tak budou moci v prosinci změřit síly s nejpilnějšími žáky ze Slovenska, což pro ně může být extra motivace v současném náročném období.“

Pokud chtějí školy svoje žáky do soutěže zapojit, stačí objednat zkušební bezplatnou verzi aplikace na www.wocabee.app do 6. listopadu. Pokud se školám aplikace ve vyučování osvědčí, můžou v ní pokračovat i po skončení soutěže. Pro školy a učitele je aplikace zdarma, žáci se na její používání skládají dostupnou sumou od 25 Kč měsíčně, případné může tuto sumu uhradit škola. Učitelé tak získají vynikající pomůcku, která jim pomůže žáky motivovat v období prezenční i distanční výuky.

Partnery soutěže Podzimní WocaBee šampionát 2020 jsou: Týdeník školství, alza.cz, reklamnebaliky.sk, Inspio a Anton Toma.

*Online průzkum na vzorku 503 učitelů a 1410 žáků z července 2020.