Kantoři mají dostat víc. Zůstává jen u slibů

Navýšení tarifních platů učitelů od ledna 2019 o desetinu, jak plánuje ministr školství Robert Plaga, budí nespokojenost v odborech i mezi politiky. R. Plaga sice chce zvednout i nadtarifní částku kantorských mezd, ale neupřesnil o kolik, což budí další pochybnosti.

„Mám obavu, že pokud porostou v národním hospodářství platy dynamičtěji, jako že se to tak jeví, nebude to ve školství dostatečná dynamika,“ řekl šéf školských odborů František Dobšík. Odkázal na prosincové usnesení Sněmovny, která drtivou většinou doporučila, aby v roce 2020 vzrostl plat učitelů na 130 procent průměrné mzdy téhož roku. Doporučení schválili i poslanci ANO včetně šéfa Andreje Babiše.

V koaliční smlouvě je zapsán program ANO, podle nějž mají do roku 2021 mzdy kantorů růst na 150 procent jejich průměrné mzdy z roku 2017. Obě strategie podle předchozích odhadů by vedly k navýšení mezd zhruba k průměrným 45 tisícům měsíčně. Ale pokud porostou platy i v dalších sférách, pak učitelé stále nebudou mít od průměrné celostátní mzdy dostatečný odstup. Přitom nadprůměrný plat má udržet ve školství kvalitní kantory a přilákat další schopné lidi.

„Chceme se dostat na srovnatelnou úroveň s ostatními vysokoškolsky vzdělanými pracovníky,“ uvedl F. Dobšík. Učitelům se tarify zvedly naposledy loni na podzim, a to o 15 procent. Loni činil průměrný plat pedagogů 31 632 korun.

Podle předběžných dohod by se měly zvyšovat tarifní mzdy i zdravotních sester, v sociálních službách i v kultuře. Navíc i v ostatních oborech vytvářejí odboráři tlak na růst platů. A i kdyby se mzdy učitelů od ledna zvedly o 15 procent, Františka Dobšíka to neuklidňuje.

Podle něj ministr školství k desetiprocentnímu růstu tarifů chce přidat ještě dalších pět procent, která by šla například na příplatky za třídnictví a na novou funkci uvádějícího učitele. Ukazuje se totiž, že v poslední době speciální peníze na osobní příplatky k učitelům nedoputovaly a uvázly na krajských úřadech. Také proto Sněmovna doporučila 15procentní růst tarifů, a navíc už od letošního září.

„V prosinci se dorovnalo 3,5 miliardy pro sociální služby, které v rozpočtu chyběly. U škol se nedorovnala ani koruna výměnou za usnesení, že všechny úspory, které vláda posbírá během roku 2018, dá na učitelské platy. To je fér,“ připomněla bývalá ministryně školství Kateřina Valachová. Také ona má obavy, zda se podaří výrazně zvýšit mzdy kantorů proti ostatním profesím. „Jak rychle roste HDP a u jiných profesí se zároveň také přidává, tak se cíl pomalu vzdaluje. Nedaří se skokově zdolat to podhodnocení učitelských platů. Teď ale ekonomika roste a jsou peníze. Tak kdy jindy přidávat učitelům než teď? To nemusí vydržet celé čtyři roky,“ řekla. I podle pirátky Lenky Kozlové by se ministr měl držet toho, na čem se usnesla Sněmovna.

Pomůže reforma?

Školský expert ODS Václav Klaus ml. s navyšováním platů souhlasí, ale upřednostnil by nenárokovou složku. „Snahu pana ministra podporuji, ale dělá to takovou cestou, že učitelé z toho budou mít méně a ministr mediálně více. Peníze by měli přidávat učitelům ředitelé, takže by to mělo jít primárně do nenárokové složky. Tyhle triky pak vedou k tomu, že se zvýší tarify, ale pak se sníží na odměnách,“ řekl.

Článek vyšel v Právu dne 12. 5.

 

K tomuto textu bychom rádi zveřejnili krátký komentář předsedy školských odborů Františka Dobšíka:

„Velká tripartita minulý týden neodmítla požadavky, které uplatňujeme pro rok 2019. Základ vyjednávání je zvýšení tarifních platů pedagogických pracovníků o 10 procent a objemu na nadtarifní složky platu o 5 procent. Problematika zvýšení platů nepedagogů je otevřená v rámci vyjednávání za celý veřejný sektor. Premiér, ministryně financí i ministr školství na tripartitě potvrdili, že počítají s reformou financování regionálního školství. Potvrdili i zvýšení rozpočtu na vysoké školy o 3,2 mld. Kč. Celkové požadavky na navýšení rozpočtu kapitoly školství na rok 2019 jsou ve výši 30,7 mld. Kč.

Problematika zvýšení mezd v letošním roce, 2018, zatím nedopadá na vstřícnou půdu. Ministr školství chce nejprve vyřešit nedostatky v letošním roce, tj. chybějící 1,5 mld. Kč na inkluzi a speciální školy.“