Muž, který stál v cestě

Český filmový režisér, scenárista, producent a nyní už i spisovatel Ivan Fíla měl svým filmem Král zlodějů téměř na dosah prestižní světové filmové ocenění – Oscara. Nyní slaví stejný triumf se svojí literární prvotinou, románem Muž, který stál v cestě.

Kniha se ihned po vydání stala knižním bestsellerem.

Román jste věnoval Františku Krieglovi, muži, který jako jediný po invazi v srpnu 1968 odmítl podepsat tzv. Moskevský protokol. Kdy se zrodil nápad napsat právě o něm?

Nejdřív jsem napsal scénář k filmu, pak přišla nabídka od nakladatelství Euromedia napsat román, který by vyšel k 50. výročí pražského jara 1968. Téma mi přišlo natolik závažné, i s ohledem na aktuální politickou situaci nejen u nás, ale i ve světě, že jsem nabídku s radostí přijal.

Kniha přináší autentická svědectví té doby?

Je to kronika času, drama o hrdinství a zradě, o Františku Krieglovi a ďáblovu advokátu Gustávu Husákovi a nejen o nich, o srpnu 1968, kdy byl pohřben sen o naší svobodě a demokracii. Sleduje zákulisní intriky předcházející osudné noci z 20. na 21. srpna 1968, pozadí únosu šesti československých stranických a vládních představitelů do Moskvy a postupné lámání charakterů během jednání v Kremlu. Při psaní jsem se opíral o nedocenitelné dokumenty z přísně střežených ruských archivů, které doposud nebyly publikovány. Moc bych si přál, aby tuto knihu četla hlavně mladá generace a dozvěděla se, v čem jsme kdysi žili a jakých chyb jsme se dopustili.

Vaši přátelé Jan Vajnorský a Petr Vopelka iniciovali akci Kriegl do škol a vykoupili prvních tisíc výtisků románu. Knihy zamíří do škol, nemocnic a knihoven po celém Česku. Co je smyslem této akce?

Cílem je uctít památku Františka Kriegla a připomenout jeho hrdinský čin; to přání měl už Václav Havel, který ve své eseji Přemýšlení o Františkovi K. napsal: „Mladí lidé v dnešním Československu už dávno nevědí, že tu byli politikové, a dokonce i komunističtí, kteří byli normálními čestnými a statečnými lidmi, byť třeba tragického osudu; těžko si už umějí něco takového vůbec představit… Už kvůli těmto mladým lidem by měla být napsána pravdivá a poutavá kniha o Františku Krieglovi. Nejen pro uchování památky tohoto vzácného muže, ale i proto, aby lépe rozuměli složitému světu, v němž žijí, lépe chápali, proč jejich předkové dělali to, co dělali, lépe rozuměli jejich problémům, ideálům i iluzím, úspěchům i prohrám. Aby si uvědomili, že i v dnešním světě lze usilovat o něco smysluplného, pakliže se člověk nebojí překážek a obětí. A aby posléze pochopili, že se politice a politikům nemusí už navždy jen a jen posmívat, ale že si jich mohou i vážit.“ Myslím, že tato slova jsou platná dodnes.

Pod stejnojmenným názvem byste měl začít natáčet i film, ke kterému jste už napsal scénář. Jaké bude herecké obsazení?

Snímek připravuji s producentem Milošem Šmídmajerem a pro hlavní roli jsem si vybral Tomáše Töpfera, kterému jsem postavu Kriegla napsal takříkajíc na tělo. Jeho ženu Rivu ztvární Tatjana Medvecká a Krieglova protivníka Gustáva Husáka se svou vynikající slovenštinou Miroslav Donutil. Alois Švehlík bude hrát Ludvíka Svobodu, jeho syn David Zdeňka Mlynáře a Josefa Smrkovského Miroslav Hanuš. Jedná se o mezinárodní koprodukci Česka, Slovenska a Ukrajiny, v jednání jsou také Německo, Maďarsko a Rusko. Chybí nám ještě patnáct milionů korun. Jestliže je seženeme včas, začneme na jaře příštího roku točit.

Román už má druhý dotisk a nejedno knihkupectví opět hlásí vyprodáno. To je snem každého spisovatele.

To víte, že mě to velice těší! Vždyť před vydáním knihy znalo jméno doktora Františka Kriegla pouhých 33 procent české a slovenské populace, dnes už je to i díky obrovskému mediálnímu zájmu a akci Kriegl do škol téměř dvojnásobek.

Prozraďte, o čem bude váš další film či kniha?

Mám další dva filmové projekty: film Den štěstí, který je volně inspirován životem zpěváka Petra Nováka a jeho ženy, herečky Evy Jakoubkové, a stále se nevzdávám ani filmu Bella Luna v angličtině. Avšak nyní má absolutní přednost Kriegl, do kterého jsem investoval hrozně moc sil i času. Co se týče další knihy, jmenuje se Rytec kamejí, pohádka pro dospělé, balada o lásce mezi nebem a zemí, o muži, jenž se stane nejstarším člověkem na světě, je mu sto dvacet let a nemůže zemřít, protože na něm byl úspěšně spáchán experiment nesmrtelnosti.

Tak ať vám vše vyjde podle vašich představ.

Eva ROKYTOVÁ