Stávku může odvrátit jen premiér

Boj o učitelské platy pokračuje. Situace se mění ze dne na den a pro vedení školských odborů to znamená jediné: být připraveno na neustálé změny a důsledně trvat na svých požadavcích.

To vše s sebou nese pochopitelně řadu jednání a hledání cest, jak dosáhnout v mezích možností co nejlepších výsledků.

Potvrzují to ostatně i slova předsedy školských odborů Františka Dobšíka, když v rozhovoru pro náš týdeník popisuje dění uplynulých dní i plánované dění v nejbližší budoucnosti.

Ke konci uplynulého týdne proběhla další jednání s ministrem školství. Jak dopadla?

S ministrem školství Robertem Plagou jsme si tak říkajíc srovnali čísla, s kterými pracujeme my a s kterými on. Nicméně on stále trvá na variantě zvýšení mezd o 2 700 Kč do tarifů. Argumentuje tím, že chce hlavně motivovat mladé pedagogy a učitelky v mateřských školách. Ale kdyby došlo ke zvýšení o oněch 10 procent, tarif by se zvýšil ještě o stokorunu.

Neshodli jsme se ani ve výši peněz pro nenárokové složky. Ministr argumentuje tím, že ředitelé tyto finance potřebují, aby s nimi mohli motivovat svoje lidi, my stále zastáváme názor, že základem je zvýšení tarifů a pak další nadstavba. A také jsme ho požádali, aby přestal v médiích tvrdit, že odboráři chtějí všechny peníze do tarifů, protože to je zjednodušení toho, co prosazujeme.

Existuje tedy naděje, že se učitelé dočkají alespoň oněch 10 procent navíc?

V současnosti je to tak trochu o ujasnění pojmů. Zatím ministerstvo tvrdí, že na toto zvýšení by bylo potřeba dalších peněz, které by se musely vzít z jiných fondů, a dokonce mluví o tom, že by mohla být ohrožena reforma financování školství. Pro nás je to trochu nejasné, protože ministryně financí nám potvrdila, že plánovaných 10 procent není problém.

Ministr nám nabídl jako součást kompromisu variantu, že v roce 2021, kdy je plánované celkové zvýšení peněz na odměny učitelům o 9 procent, by 8 procent z toho šlo do tarifů. Ovšem proč něco podobného nejde i v roce 2020, nám není úplně jasné. Podle nás by ale takový postup musel garantovat premiér a musela by existovat nějaká dohoda na vládní úrovni. Ale stále tento návrh neřeší rok 2020.

Další otázkou zůstává, jak se k učitelům dostanou zatím stále chybějící 4 procenta z letošního plánovaného zvýšení. Za první pololetí vzrostly mzdy o 11 procent, takže zbývající objem se k nim už může dostat jedině ve formě nenárokových složek.

Co přinesou další dny? Skončí školství opravdu ve stávce?

Znovu jsme oslovili premiéra, v dopise vyjmenováváme všechny naše argumenty, především proto, aby bylo jasné, že informace z ministerstva školství nezaručují plánované zvýšení platů v roce 2020. Podle našeho názoru je právě premiér v tuto chvíli jedinou osobou, která je schopná odvrátit případnou stávku, proto je nutné se s ním sejít osobně.

Tento týden máme také naplánovanou schůzku s asociacemi ředitelů, kteří podporují náš požadavek, aby se tarify zvýšily o 10 procent, takže mezi námi panuje v tomto bodě shoda.

Romana SLANINOVÁ